Индзаги класира Милан на полуфинал

Милан стигна до полуфиналите в Шампионската лига за трети път през последните четири сезона, след като успя с много воля и късмет да елиминира Лион с 3:1 в среща-реванш от 1/4-финалите. Решителното попадение падна в 89-ата минута, когато Филипо Индзаги с втория си гол в мача реши изхода на сблъсъка. След 0:0 в първия мач преди седмица “росонерите” се нуждаеха само от успех, за да продължат напред. От първата минута обаче стана ясно, че Лион с нищо не отстъпва на именития си домакин. С доста по-раздвижена игра, особено по крилата, футболистите на Жерар Улие взеха инициативата и положенията пред Дида не закъсняха. Играчите на Милан усетиха, че няма смисъл да се надиграват със съперника си и заложиха на по-прибрана и сигурна игра, още повече че евентуално реми с голове щеше да прати французите в следващия кръг. Пирло, Зеедорф и донякъде Гатузо тотално загубиха битката с Диара, Жуниньо и Малуда. От Милан единствени Филипо Индзаги и Сержиньо се показаха на висота през целия двубой. След няколко разменени опасности пред двете врати се стигна до 24-ата минута, в която Зеедорф напредна отляво и центрира към наказателното поле. Там Крис увисна и Пипо забоде кълбото в мрежата на Купе – 1:0. Голът падна в минутите, когато Лион доминираше. След само 6 минути обаче дойде мигът на френския първенец. Жуниньо за пореден път измъчи Дида с нестандартните си изпълнения от фаул, вратарят на Милан не реагира добре и халфът Диара не сбърка от 2 метра с глава – 1:1. Двата отбора продължиха в същото темпо – Лион напада, Милан се брани и дебне за контраатаки. След почивката за кратко Милан се опита да наложи натиск в търсенето на задължителен втори гол, но мераците на “росонерите” набързо бяха охладени от вдъхновената игра на гостите. На няколко пъти футболистите на Лион стигаха в опасна близост до вратата на Дида, но в последния момент залагаха на ефектността. Жуниньо и Вилтор се увлякоха да лъжат играчите в червено-черно и забравиха да шутират от разстояние. Превъзходството на Лион принуди наставникът на Милан Карло Анчелоти да замени основния си конструктор в средата Пирло с твърдата резерва Амброзини. Това също не даде резултат и треньорът на домакините усети, че единственият му шанс е да опита атака по крилата. Сержиньо мина напред, а Малдини заигра зад него. Така в 74-ата минута се стигна до корнер пред вратата на Лион. Футболист на Милан засече с глава центрирането и Вилтор изби от голлинията или вътре от вратата – нещо, което не се видя на повторенията. Десет минути преди края Жерар Улие развали схемата си на игра, като извади крилото Гову и пусна бранителя Ревейер. Това предреши събитията на терена до края на мача – Милан ще напада, Лион ще се защитава. 60 секунди преди изтичането на редовното време поредната изсипана топка в наказателното поле на гостите стигна до Шевченко. Украинецът, който до тази минута беше пълен фигурант на терена, пое и с десния крак и стреля в далечния на Купе ъгъл. Вратарят на французите докосна леко кълбото, то се удари в дясната греда, разходи се по голлинията до левия стълб, удари се и в него и попадна в краката на Пипо Индзаги, който от метър направи 2:1. “Сан Сиро” се събуди и изригна! Гостите се хвърлиха да гонят дивото и получиха трети гол. Клерк не прецени добре ситуацията и върна към вратаря си Купе, но Шевченко изкочи от някъде и наказа грешката, за да оформи крайното 3:1. Така за пореден път във футбола красотата отстъпи за сметка на прагматизма. И през миналия сезон Лион игра най-красивия футбол в Шампионската лига, но нямаше късмет да постигнат нещо голямо. В същото време с поредните си решителни попадения Филипо Индзаги показа на целия свят, че от него трябва да започва състава на Италия на световното първенство в това лято, защото друг като Пипо НЯМА! На полуфиналите Милан ще играе с крайния победител от двойката Барселона - Бенфика (0:0 в първия мач).